Η Θέτις Βούλας πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-1 επί της ΑΕΚ πλησιάζοντας κι άλλο στην πρώτη τετράδα και γκρεμίζοντας την Ένωση από την κορυφή όπου βρίσκεται πλέον ο ΑΟ Θήρας.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Θέτιδα, μετά από ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων και η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ΑΕΚ μετά από ένα σερί 7 νικηφόρων αγώνων.

Οι κιτρινόμαυρες στο πρώτο σετ προηγήθηκαν με 8-11, ωστόσο η Θέτις απάντησε άμεσα και με συνολικό επιμέρους σκορ 13-4 προηγήθηκε 21-15 για να φτάσει στο 1-0.

Στο β’ σετ (με διαγώνια την Καλντερόν η ΑΕΚ) το 3-2 έγινε 3-7 με την Ένωση να φτάνει στο 5-11 και να διατηρεί αυτό το σοβαρό προβάδισμα μέχρι το 12-17. Εκει όμως τα σερβίς της Πετοβάρι έφεραν την ισοπαλία (17-17) και παρόλο που η η ΑΕΚ ξέφυγε πάλι 17-20 η Χέιντεν με δύο νέους άσους διαμόρφωσε το 20-20. Εκεί όμως τρία συνεχόμενα λάθη διαμόρφωσαν το 20-23 με τη γηπεδούχο να πλησιάζει στο 23-24 και την Πετοβάρι με νέο άουτ να κλείνει το σετ.

Στο τρίτο σετ, που αποδείχθηκε και το καθοριστικό, είχαμε μάχη πόντο με πόντο με την ΑΕΚ να τρέχει σερί 0-3 μετατρέποντας το 20-19 σε 20-22, όμως στο 21-23 είχαμε το χαμένο σερβίς της Στράντζαλη (22-23), η Πετοβάρι με κόντρα έκανε το 23-23 για να ακολουθήσει μπλοκ της Παπαγεωργίου στην Πάσκοβα και άσος της Όλσον στη Βουλγάρα ακραί για το 25-23.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει όμως και πάλι η Όλσον με τα σερβίς της δημιούργησε προβλήματα και το 8-7 έγινε 12-7, χωρίς ποτέ η ΑΕΚ να μπορέσει να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους τέσσερις πόντους για να φτάσουμε στο τελικό 25-20.

Να σημειωθεί, ότι το κλειστό της Βούλας ήταν γεμάτο από κόσμο ενώ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την υποστήριξη 50 περίπου οπαδών τους.