Με τεράστια ψυχικά αποθέματα η Θέτιδα Βούλας έκανε τρομερή ανατροπή στην έδρα του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκε με 6-2, ενώ στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (8-3).

Το προβάδισμα του Δικεφάλου διατηρήθηκε για τη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, οι αθλήτριες της Θέτιδας έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας αρχικά σε 22-20, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22, με τον ΠΑΟΚ τελικά να παίρνει το πρώτο σετ με 26-24.

Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες πορεύτηκαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 7-7, με τον Δικέφαλο στη συνέχεια να μένει πίσω στο σκορ με 7-9.

Οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίζσουν, με ένα σερί, σε 15-15. Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν και πάλι ισόπαλες μέχρι το 20-20, με τον Δικέφαλο τελικά να κατακτά και το δεύτερο σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν και πάλι μαζί με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στα μέσα του σετ με 12-10. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει αυτό το προβάδισμα 1-2 πόντων (20-18, 20-19) όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 20-20.

Παρά τις προσπάθειες των παικτριών του Δικεφάλου να κατακτήσουν το σετ, αυτό δεν κατέστη δυνατό, με το σετ να καταλήγει στις αντιπάλους με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα Βούλας πήρε προβάδισμα με 9-14, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 20-20 με την Μερτέκη, ενώ πήρε προβάδισμα με 23-21. Όμως δεν ήταν ψύχραιμος μέχρι το τέλος και η Θέτιδα ισοφάρισε σε 2-2 με 23-25.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο καλά (2-0, 4-2, 5-3) όμως η ομάδα της Αθήνας πέρασε μπροστά στο… ημίχρονο του τάι-μπρέικ με 6-8.

Ο Δικέφαλος με μπλοκ της Τσιόγκα ισοφάρισε σε 11-11. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και οι φιλοξενούμενες με 18-20 έφυγαν με τη νίκη με 2-3.

Τα σετ: 26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20