Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-12, η Θέτιδα μείωσε δύο φορές στους δύο πόντους (17-15, 22-20), όμως οι ερυθρόλευκες έκαναν το 25-20 και το 1-0 στα σετ. Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 28-28. Σε εκείνο το σημείο ένα μονό μπλοκ της Παπαγεωργίου στη Γιώτα και μία επίθεση της Κωνσταντίνου έφεραν την ισοφάριση σε 1-1 σετ (30-28). Στο τρίτο σετ το 13-10 της Θέτιδας έγινε 18-15 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ και με την Χίπε να τελειώνει τις επιθέσεις έγινε το 25-20.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός με μπλοκ της Χριστοδούλου προηγήθηκε με 23-20, όμως η Θέτιδα με σερί 5-0 διαμόρφωσε το 25-23 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο πέμπτο σετ.

Στο τάϊ μπρέϊκ το αρχικό 2-0 της Θέτιδας έγινε 5-2 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφθασε στο τελικό 15-10 για το 3-2 σετ.

Για την 2η αγωνιστική η ομάδα μας θα ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη για ένα ακόμη ντέρμπι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ το Σάββατο (17/10, 18:00).

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 30-28, 20-25, 25-23, 10-15)