Η ΑΕΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και κατάφερε να «χτίσει» από νωρίς διαφορά στο σκορ. Με πολύ αποτελεσματικό μπλογκ και πίεση από το σερβίς η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ξέφυγε στο σκορ και προηγήθηκε με 24-14. Η Θέτιδα Βούλας προσπάθησε να ξανά μπει στο παιχνίδι και με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 24-18 με την «Ένωση» να τελειώνει το σετ στην 5η προσπάθεια.

Πιο αποτελεσματική ήταν η ΑΕΚ και στο δεύτερο σετ εκμεταλλευόμενη την κυριαρχία της στο φιλέ και στο μπλογκ. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη δεν δυσκολεύτηκε να βρεθεί ξανά σε θέση οδηγού στο σετ προπορευόμενη με 14-9. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η ΑΕΚ παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της πήρε τη νίκη με 25-20 και 2-0 αντίστοιχα.

Το τρίτο σετ εξελίχτηκε σε ντέρμπι με την Θέτιδα να κάνει μια προσπάθεια για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Πήρε προβάδισμα με 6-7 και 16-15 με την «Ένωση» να έχει την απάντηση ισοφαρίζοντας σε 19-19. Σε εκείνο το σημείο δύο κρίσιμοι πόντοι έδωσαν στην ΑΕΚ προβάδισμα με 22-20 για να πάρει τελικά τη νίκη με 25-21.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 25-21