Βούλας & Βουλιαγμένης
728x90

Καταπληκτική πορεία στο πρωτάθλημα για την Θέτιδα Βούλας

Τρίτη, 26 Νοεμβρίου 2019
Μια ακόμη νίκη και ένα ακόμη τρίποντο για την Θέτιδα Βούλας στο πρωτάθλημα της Volleyleague, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του Πορφύρα στο Κλειστό της Βούλας για την 6η αγωνιστική.

Η Θέτιδα μετρά πέντε νίκες σε έξι αναμετρήσεις και παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς. Για μια ακόμη φορά ο φίλαθλος κόσμος του συλλόγου γέμισε το Κλειστό Γ.Γεννηματάς, ενισχύοντας την προσπάθεια της ομάδας.

O Πορφύρας προσπάθησε να μπει και πάλι στην αναμέτρηση όταν έκανε την ανατροπή από 20-19 στο τρίτο σετ με τα σερβίς της Εβελίνας Θαλασσινού που διαμόρφωσαν το 20-25, όμως στο τέταρτο σετ ο Γιάννης Νικολάκης πέρασε στο ματς την Ευανθία Λάβδα αντί της Κωνσταντίνας Δρακουλίδου και η νεαρή πασαδόρος έδωσε ηρεμία στην ομάδα της για το τελικό 25-19 και το 3-1 σετ. Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου για άλλο ένα παιχνίδι ηγήθηκε της επίθεσης της Θέτιδας και με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα. Η παρτενέρ της στα άκρα Αλεξάνδρα Ριντ πέτυχε 14 πόντους, ενώ η Αναστασία Γεωργιάδου σταμάτησε στους 13 με 3 μπλοκ.

Ο Πορφύρας παρά τα 30 λάθη στα οποία υπέπεσε ήταν ανταγωνιστικός, ειδικά στο δεύτερο και τέταρτο σετ, ενώ στο τρίτο έδειξε χαρακτήρα και το κατέκτησε. Η Μάρβη Γιοβάνη με την Μαριαλένα Δραγουμάνου ήταν οι κορυφαίες για τις φιλοξενούμενες με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-23, 20-25, 25-19)